Haná

HANÁ – regionální produkt®

logo HanáStejně jako každý region v České republice, i region Haná má svůj vlastní neopakovatelný charakter, daný přírodním bohatstvím, kulturou a staletými tradicemi jejich obyvatel. Také výrobky a produkty pocházející z regionu Hané nesou část tohoto charakteru – je do nich vložena práce zdejších řemeslníků a zemědělců, i část jejich duše. Zavedení značky pro výrobky, která garantuje jejich původ na Hané, je jednou z cest, jak zviditelnit produkci místních výrobců. A to jak vůči turistům a návštěvníkům regionu, tak vůči jeho obyvatelům. Zákazník získá nákupem značených produktů kvalitní a jedinečný výrobek, podpoří konkrétního výrobce a ekonomiku regionu a zároveň přispívá k ochraně životního prostředí.

Naši výrobci

Na území naší MAS se označením HANÁ – regionální produkt® pyšní tito výrobci:

Co znamená „HANÁ – regionální produkt®“?

„HANÁ – regionální produkt®“ je značka pro zdejší domácí výrobky, která garantuje zejména původ výrobků na Hané a jejich jedinečnost vyplývající z vazby na tento region (tradice, místní suroviny, ruční výroba apod.). Značku uděluje MAS Moravská cesta od března 2011, kdy se na valné hromadě Asociace regionálních značek (ARZ) stali již 15 členem ARZ a byli jmenování regionálním koordinátorem značení domácích výrobků „HANÁ regionální produkt®“.

Jakým výrobkům a produktům je značka určena?

Značka je udělována výrobkům spotřebního charakteru, určeným pro běžné zákazníky. Pro přehlednost je možné tyto produkty rozdělit do tří skupin:

• Řemeslné výrobky a umělecká díla - např. výrobky ze dřeva, skla nebo papíru, slaměné ozdoby, krajky, šperky, keramika, nábytek, upomínkové předměty, pohlednice apod.
  • Potraviny a zemědělské produkty - např. mléko, sýry, maso, ryby, pečivo, obiloviny, ovoce, zelenina, víno, nápoje (šťávy a mošty), med apod.
  • Přírodní produkty – např. lesní plody, léčivé byliny, čaje, extrakty z rostlin pro kosmetické účely, kompost, minerální voda ap

Co musí značené výrobky splňovat?

Aby mohl výrobek získat značku „HANÁ – regionální produkt®“, musí projít procesem certifikace. Tento proces spočívá v posouzení výrobku nezávislou Certifikační komisí. Jestliže komise schválí udělení značky, výrobek získá certifikát, který výrobce opravňuje k užívání značky, a to po dobu 2 let. Poté se proces certifikace opakuje znovu. Celá komise má 11 členů z řad vlastních výrobců, zástupců MAS, sdružení a institucí.

Jak jsou certifikované výrobky označovány?

Logo značky „HANÁ – regionální produkt®“ znázorňuje obilný klas v žluto hnědé barvě zralého obilí. Nepravidelná kontura ornamentu odkazuje na ruční práci, osobní přístup a jistou historickou patinu, která je známkou dlouhodobého používání a kvality.

Nejběžnějším způsobem, jak mohou být výrobky označeny, je umístění visačky nebo samolepky s logem na výrobek nebo jeho obal. U některých výrobků je značka začleněna také přímo do etikety nebo je součástí samotného výrobku. V případech, kdy nelze značit každý výrobek zvlášť (např. pečivo), může být označen společný regál, box apod., ve kterém se výrobky prodávají.

Kde se dají označené výrobky koupit?

S výrobky označenými značkou „HANÁ – regionální produkt®“ se můžete setkat prakticky kdekoli, protože jejich prodej není nikterak omezen. Kontakty na prodejní místa je možné nalézt na webových stránkách www.regionalni-znacky.cz.

Kdo je koordinátorem značky?

Koordinátorem značky je MAS Moravská cesta, z.s., Svatoplukova 16, 784 01 Červenka
Julie Zendulková, předsedkyně/manažerka MAS, tel.: 724 111 510, julie.zendulkova@moravska-cesta.cz

Ke stažení:

• Publikace Máme značku Haná Typ: PDF dokument, Velikost: 13.68 MB
  • Certifikační komise: CK 19.11.2014
  • Doma na Hané: Zima 2014 Typ: PDF dokument, Velikost: 4.14 MB

HANÁ – regionální produkt® 1HANÁ – regionální produkt® 2 HANÁ – regionální produkt® 3HANÁ – regionální produkt® 4HANÁ – regionální produkt® 5

Turismus